SXSW 2019 Preview of Films featuring Latinos – Local and International

By Liz Lopez

The SXSW Film Festival has many films in the Global category, including films from Latin America, Spain and Portugal, as well as films by Latinos in film within the United States. These films are an important part of the yearly SXSW Film Festival and many are making their premieres in Austin. Some may not have a theatrical release in the United States and it is a great opportunity to attend and catch the films that you may not otherwise view. 

Here is a list of films below that may be of interest offered from March 8th to the 16th.

In case you are aware of past SXSW activities, Casa México returns from March 8th – 10th at the Mexic-Arte Museum, located at 5th and Congress, where you can enjoy many activities, including live music, entrepreneurship and cultural conferences, Mexican food, art exhibitions, and more. There will be panels during this time and the schedule is located at http://casamexicosxsw.com.mx/en

Friday, March 8th

5:30pm — 7:20pm – The Wall of Mexico (U.S., Mexico; Zachary Cotler, Magdalena Zyzak) * Narrative Spotlight* Stateside Theater (8th and Congress)

6:15pm — 7:45pm – The Infiltrators (US; Cristina Ibarra, Alex Rivera) *Festival Favorites* Alamo Lamar-D

8:30pm — 9:54pm – Amazônia Groove (Brazil; Bruno Murtinho) (North American Premiere) *24 Beats Per Second* Alamo Lamar – C

8:30pm — 10:22pm – Pahokee (US; Ivete Lucas, Patrick Bresnan) *Festival Favorites* Rollins Theater at the Long Center

8:15pm — 10:03pm – Chicle (Gum) (US; Lizette Barrera) (World Premiere) Texas Shorts- Atom Theater at the Austin Convention Center

8:15pm — 10:03pm – Yirga (US; B.B. Araya) (World Premiere) *Texas Shorts* Atom Theater at the Austin Convention Center

Saturday, March 9th

11:00am — 12:27pm – Mickey and the Bear (US; Annabelle Attanasio, starring Camila Morrone) (World Premiere) *Narrative Feature Competition* Stateside Theater

11:30am — 12:58pm – Guaxuma (Brazil; Nara Normande) Animated Shorts Competition, Alamo Lamar B

11:30am — 12:58pm – Las Del Diente (Spain; Ana Perez Lopez) (also ASC, above) Alamo Lamar B

4:15pm — 5:45pm – Pájaro (US; Kayla Kummerl, Krista Kummerl, Richard Ahn) *Texas High School Shorts* (World Premiere) Rollins Theater at the Long Center

4:45pm — 6:19pm – La Mala Noche (Ecuador, Mexico; Gabriela Calvache) (World Premiere) *Global* Alamo Ritz 2

5:00pm — 6:38pm – Porno (US, Keola Racela) (World Premiere) *Narrative Feature Competition* Stateside Theater

5:00pm — 6:28pm – Any One Of Us (US, Canada, Mexico, Netherlands; Fernando Villena) (World Premiere) Atom Theater at the Austin Convention Center

5:45pm — 7:06pm –  Nothing Fancy: Diana Kennedy (Mexico, U.S.; Elizabeth Carroll) (World Premiere) *Documentary Feature Competition* Alamo Ritz 1

5:45pm — 7:24pm – The Separated (US; Jeremy Raff) Documentary Shorts Competition- Alamo Lamar B

6:15pm — 7:53pm – The Orphan (Brazil; Carolina Markowicz) *Narrative Shorts* Alamo Lamar – E

6:15pm — 7:53pm – Sundays (US; José Andrés Cardona) *Narrative Shorts* Alamo Lamar E

6:45pm — 8:34pm – The River and the Wall (US; Ben Masters) (World Premiere) *Documentary Spotlight* Rollins Theater at the Long Center

7:45pm — 9:10pm – Being Impossible (Venezuela, Colombia; Patricia Ortega) (North American Premiere) *Global* Alamo Ritz 2

9:00pm — 10:28pm – The Garden Left Behind (Brazil, US; Flavio Alves) (World Premiere) *Visions* Alamo Lamar – B

Sunday, March 10th

11:00am — 12:48pm – Chicle (Gum) (US; Lizette Barrera) (World Premiere) *Texas Shorts* Satellite Venue: AFS Cinema

1:00am — 12:48pm – Yirga (US; B.B. Araya) (World Premiere) *Texas Shorts* Satellite Venue: AFS Cinema

11:00am — 12:31pm – Queering (US; Leticia De Bortoli) *Episodic Pilot Competition* Alamo Lamar -E

11:30am — 12:45pm – Building the American Dream (US; Chelsea Hernandez) (World Premiere) *Documentary Spotlight* Zach Theater

12:00pm — 1:21pm – Nothing Fancy: Diana Kennedy (Mexico, U.S.; Elizabeth Carroll) *Documentary Feature Competition* Alamo Lamar – A

1:45pm — 3:09pm – Amazônia Groove (Brazil; Bruno Murtinho) (North American Premiere) *24 Beats Per Second* Rollins Theater at the Long Center

2:00pm — 3:36pm – Sterling (US; Ryan Zaragoza) (World Premiere) *Episodic Pilot Competition* Alamo Lamar – E

2:00pm — 3:36pm – M (Argentina; Javier Devitt) (North American Premiere) * Episodic Pilot Competition* Alamo Lamar – E

2:30pm — 3:57pm – Mickey and the Bear (US; Annabelle Attanasio, starring Camila Morrone) *Narrative Feature Competition* Alamo Lamar – D

4:15pm — 5:37pm – Cachada: The Opportunity (El Salvador; Marlén Viñayo) (World Premiere) *Global*  Alamo Ritz 2

5:00pm — 6:27pm – Sister Aimee (US; Samantha Buck, Marie Schlingmann) *Festival Favorites* Alamo Lamar – E

5:15pm — 6:41pm – Cuco – ‘Amor de Siempre (Mariachi Version)’ (Hungary; Kinopravda) Music Videos – Alamo Lamar B

5:15pm — 6:41pm – Hurray For The Riff Raff – ‘Pa’lante’ (Puerto Rico; Kristian Mercado) *Music Videos* Alamo Lamar -B

7:15pm — 8:43pm – The Garden Left Behind (Brazil, US; Flavio Alves) (World Premiere) *Visions* Rollins Theater at the Long Center

7:00pm — 8:20pm – Days of the Whale (Colombia; Catalina Arroyave Restrepo) (World Premiere) *Global* Alamo Ritz 2

8:30pm — 10:22pm – Pahokee (US; Ivete Lucas, Patrick Bresnan) *Festival Favorites* Alamo Ritz 2

9:00pm — 10:50pm – The Wall of Mexico (U.S., Mexico; Zachary Cotler, Magdalena Zyzak) * Narrative Spotlight* Alamo Lamar – C

10:45pm — 12:23am – Porno (US, Keola Racela) *Narrative Feature Competition* Alamo Lamar – E

Monday, March 11th

10:45am — 12:23pm – The Orphan (Brazil; Carolina Markowicz) *Narrative Shorts* Alamo Lamar – E

10:45am — 12:23pm – Sundays (US; José Andrés Cardona) *Narrative Shorts* Alamo Lamar E

11:00am — 12:39pm – The Separated (US; Jeremy Raff) *Documentary Shorts Competition* Rollins Theater at the Long Center

11:00am — 6:00pm – Border Stories (US; Nonny de la Pena) (World Premiere) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Chronicle of a Vanished City (Colombia; Jorge Caballero) (World Premiere) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Gloomy Eyes (Argentina, France; Jorge Tereso, Fernando Maldonado) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Metro Veinte: Cita Ciega (Argentina; Maria Belen Poncio) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:15am — 12:40pm – Being Impossible (Venezuela, Colombia; Patricia Ortega) (North American Premiere) *Global* Alamo Lamar – C

2:00pm — 3:34pm – La Mala Noche (Ecuador, Mexico; Gabriela Calvache) (World Premiere) *Global* Alamo Lamar – C

2:30pm — 3:22pm – La Casa de las Flores / Company: Diecinueve36 (Mexico; Creative Director: Maribel Martínez) *Title Design Competition* Alamo Lamar B

2:30pm — 3:22pm – OFFF CDMX Title Sequence / Company: Framestore / (United Kingdom; Title Designer: Sharon Lock) *Title Design Competition* Alamo Lamar – B

2:30pm — 3:22pm – Spider-Man: Into the Spider-Verse Main on End Titles / Company: Alma Mater (US; Title Designers: Brian Mah, James Ramirez) *Title Design Competition* Alamo Lamar – B

2:30pm — 3:22pm – Veneno: The First Fall / Company: La Visual Sonora (Dominican Republic; Title Designer: Marc Cordoba) *Title Design Competition* Alamo Lamar – B

4:45pm — 6:13pm – Guaxuma (Brazil; Nara Normande) *Animated Shorts Competition* Rollins Theater at the Long Center

4:45pm — 6:13pm – Las Del Diente (Spain; Ana Perez Lopez) *Animated Shorts Competition* Rollins Theater at the Long Center

5:15pm — 6:51pm – Ms. White Light (US; Paul Shoulberg) (World Premiere) *Narrative Feature Competition* Stateside Theater

7:30pm — 8:58pm – Any One Of Us (US, Canada, Mexico, Netherlands; Fernando Villena) *Documentary Spotlight* Rollins Theater at the Long Center

9:00pm — 10:26pm – Cuco – ‘Amor de Siempre (Mariachi Version)’ (Hungary; Kinopravda)  *Music Videos* Alamo Lamar – E

9:00pm — 10:26pm – Hurray For The Riff Raff – ‘Pa’lante’ (Puerto Rico; Kristian Mercado) *Music Videos* Alamo Lamar – E

9:30pm — 10:57pm – Sister Aimee (US; Samantha Buck, Marie Schlingmann) *Festival Favorites* Zach Theater

9:45pm — 11:15pm – The Infiltrators (US; Cristina Ibarra, Alex Rivera) *Festival Favorites* Alamo Ritz 2

11:55pm — 1:10am – 7 Reasons to Run Away (From Society) (Spain; Esteve Soler, Gerard Quinto, David Torras) (World Premiere) *Midnighters* Alamo Ritz – 1

Tuesday, March 12th

11:00am — 12:49pm – The River and the Wall (US; Ben Masters) (World Premiere) *Documentary Spotlight* Alamo Ritz 2

11:00am — 6:00pm – Border Stories (US; Nonny de la Pena) (World Premiere) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Chronicle of a Vanished City (Colombia; Jorge Caballero) (World Premiere) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Gloomy Eyes (Argentina, France; Jorge Tereso, Fernando Maldonado) *Virtual Cinema* – JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Metro Veinte: Cita Ciega (Argentina; Maria Belen Poncio) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

12:00pm — 1:36pm – Ms. White Light (US; Paul Shoulberg) (World Premiere) *Narrative Feature Competition* Alamo Lamar B

2:30pm — 4:00pm – The Infiltrators (US; Cristina Ibarra, Alex Rivera) *Festival Favorites* Alamo Lamar E

4:00pm — 6:30pm – The Robert Rodriguez Film School + Red 11 Premiere (US; Robert Rodriguez) (World Premiere) *Special Events* Atom Theater at the Austin Convention Center

5:30pm — 6:45pm – Building the American Dream (US; Chelsea Hernandez) (World Premiere) *Documentary Spotlight* Rollins Theater at the Long Center

6:00pm — 7:20pm – Days of the Whale (Colombia; Catalina Arroyave Restrepo) (World Premiere) *Global* Alamo Lamar C

9:00pm — 10:22pm – Cachada: The Opportunity (El Salvador; Marlén Viñayo) (World Premiere) *Global* Alamo Lamar C

11:45pm — 1:00am – 7 Reasons to Run Away (From Society) (Spain; Esteve Soler, Gerard Quinto, David Torras) (World Premiere) *Midnighters* Stateside Theater

Wednesday, March 13th

10:45am — 12:09pm – Amazônia Groove (Brazil; Bruno Murtinho) (North American Premiere) *24 Beats Per Second* Alamo Lamar – A

11:00am — 6:00pm – Border Stories (US; Nonny de la Pena) (World Premiere) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Chronicle of a Vanished City (Colombia; Jorge Caballero) (World Premiere) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Gloomy Eyes (Argentina, France; Jorge Tereso, Fernando Maldonado) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:00am — 6:00pm – Metro Veinte: Cita Ciega (Argentina; Maria Belen Poncio) *Virtual Cinema* JW Marriott – Griffin Hall

11:30am —1:06pm – M (Argentina; Javier Devitt) (North American Premiere) * Episodic Pilot Competition* Rollins Theater at the Long Center

11:30am —1:06 pm – Sterling (US; Ryan Zaragoza) (World Premiere) *Episodic Pilot Competition* Rollins Theater at the Long Center

11:30am — 1:22pm – Pahokee (US; Ivete Lucas, Patrick Bresnan) *Festival Favorites* Alamo Lamar B

12:00pm —1:28pm – The Garden Left Behind (Brazil, US; Flavio Alves) (World Premiere) *Visions* Alamo Lamar – C

2:00pm — 3:38pm – Porno (US, Keola Racela) *Narrative Feature Competition* Alamo Lamar E

2:30pm — 4:01pm – Queering (US; Leticia De Bortoli) *Episodic Pilot Competition* Rollins Theater at the Long Center

3:15pm — 4:51pm – Ms. White Light (US; Paul Shoulberg) (World Premiere) *Narrative Feature Competition* Alamo Lamar B

9:00pm — 10:21pm – Nothing Fancy: Diana Kennedy (Mexico, U.S.; Elizabeth Carroll) *Documentary Feature Competition* SATELLITE VENUE: AFS CINEMA

9:45pm — 11:10pm – Being Impossible (Venezuela, Colombia; Patricia Ortega) (North American Premiere) *Global* Alamo Ritz 2

Thursday, March 14th

10:45am — 12:19pm – La Mala Noche (Ecuador, Mexico; Gabriela Calvache) (World Premiere) *Global* Alamo Ritz 2

2:00pm — 3:38pm – The Orphan (Brazil; Carolina Markowicz) *Narrative Shorts* Stateside Theater

2:00pm — 3:38pm – Sundays (US; José Andrés Cardona) *Narrative Shorts* Stateside Theater

3:00pm — 4:20pm – Days of the Whale (Colombia; Catalina Arroyave Restrepo) (World Premiere) *Global* Alamo Lamar C

5:00pm — 6:27pm – Mickey and the Bear (US; Annabelle Attanasio, starring Camila Morrone) (World Premiere) *Narrative Feature Competition* Alamo Lamar – E

5:15pm —6:54pm – The Separated (US; Jeremy Raff) *Documentary Shorts Competition* Alamo Lamar – D

6:00pm — 7:15pm –  Building the American Dream (US; Chelsea Hernandez) (World Premiere) *Documentary Spotlight* Satellite Venue: AFS Cinema

8:30pm — 9:58pm – Guaxuma (Brazil; Nara Normande) *Animated Shorts Competition* Alamo Lamar -D

8:30pm — 9:58pm – Las Del Diente (Spain; Ana Perez Lopez) *Animated Shorts Competition* Alamo Lamar – D

9:00pm — 10:28pm – Any One Of Us (US, Canada, Mexico, Netherlands; Fernando Villena) *Documentary Spotlight* Satellite Venue: AFS Cinema

Friday, March 15th

10:45am — 12:00pm – 7 Reasons to Run Away (From Society) (Spain; Esteve Soler, Gerard Quinto, David Torras) (World Premiere) *Midnighters* Stateside Theater

10:45am — 12:35pm – The Wall of Mexico (U.S., Mexico; Zachary Cotler, Magdalena Zyzak) * Narrative Spotlight* Alamo Ritz 2

11:00am — 12:22pm – Cachada: The Opportunity (El Salvador; Marlén Viñayo) (World Premiere) *Global* Alamo Lamar C

11:15am — 1:04pm – The River and the Wall (US; Ben Masters) (World Premiere) *Documentary Spotlight* Paramount Theater

9:00pm — 10:16pm – Red 11 (US; Robert Rodriguez) (World Premiere) *Visions* Satellite Venue: AFS Cinema

9:30pm — 11:08pm – The Curse of La Llorona (US; Michael Chaves) (World Premiere) *Headliners* Paramount Theater

Saturday, March 16th

11:00am — 12:27pm – Sister Aimee (US; Samantha Buck, Marie Schlingmann) *Festival Favorites* Satellite Venue: AFS Cinema

11:15am — 1:03pm – Chicle (Gum) (US; Lizette Barrera) (World Premiere) *Texas Shorts* Alamo Lamar – C

11:15am — 1:03pm – Yirga (US; B.B. Araya) (World Premiere) *Texas Shorts* Alamo Lamar C

2:15pm — 3:45pm – Pájaro (US; Kayla Kummerl, Krista Kummerl, Richard Ahn) *Texas High School Shorts* (World Premiere) Alamo Lamar – A

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Share This